Dolmuş maceralarımın bilmem kaçı bilmiyorum ama bu maceralara bir yenisini ekleyelim.

Yıllardan beri dolmuş kullanırım yolculuk esnasında insanları olayları izlemeyi onları uzaktan da olsa tanımayı çok severim.

Hayatın içinden, bazen de hayatın ta kendisi işte…

Yıllardır dolmuş kullanırım amabir türlü şehir içi dolmuşunun saatine denk gelemem. Neyse ki evim güzergâh üstü olduğu için oradan geçecek olan mahalle(eski adlarıyla köy) dolmuşlarına binerim.

Yine her zamanki gibi şehir içi dolmuşuna denk gelemedim ve mahalle dolmuşuna bindim.

Benden önce dolmuşa binen ama binmesiyle inmesi bir olan amca da meğer şehir içindeki yol güzergâhındaki durakta ineceği için, şoför tarafından dolmuştan indirilmiş.

Tam dolmuşa bindiğim sırada arkadan bir kadın şoföre seslendi:

Kadın: Pardon! Şoför bey,beyefendiyi neden indirdiniz?

Şoför : Birazdan şehir içi gelecek ona binsin….

Kadın: Beyefendi emekli öğretmen, hocamızı neden mağdur ediyorsunuz?

Şoför: Kim olursa olsun beni ilgilendirmez şehir içi dolmuşla gelsin…

İlk baştan beri her şeye şahit olmama rağmen karışmak istemedim ama ‘kim olursa olsun beni ilgilendirmez’ sözü beni çileden çıkardı. Ne demek kim olursa olsun? O bir eğitimci. Bizleri, seni, beni okutan, eğitimimizde katkı da bulunan emektar bir öğretmen.

Ben: Bende yol üstünde ineceğim ve bindim. Sizlergüzergâh üstü inecek yolcuları almanız gerekiyor dedim.

Neyse şoför bey ağzının içinde bir şeyler söyledi orasını anlamadım ama emektar öğretmenimiz sonunda dolmuşa geri binebildi.

Sonraki durakta aynı durumda yol üstünde inecek vatandaşları sorgusuz sualsiz alması gözümden kaçmadı. İşte orda anladım ki emektar öğretmenimize almamasının nedeni 65 yaş üstü yani serbest karta sahip olmasıydı.

Bir kişi ancak bu kadar aşağılanabilirdi. Öğretmene ‘kim olursa olsun’ demek, ne demek?

Bir insana hele ki bu emektar bir öğretmense yapılabilecek en büyük saygısızlığı yapma hakkını kendinize yakıştırabiliyor musunuz?

Sizler (bizler) çocuğunuz, torununuz okula başlamadan ya da okula başlarken aman hocam çocuğa iyi bak aman hocam bizim çocuk şöyle böyle diye telkinlerde bulunurken sen kimsin demiyorsunuz değil mi?

Evet, 65 yaş üstü vatandaşlar ücret ödemiyor…

Evet, benzine mazota çok zam geldi…

Ama bunların muhatabı vatandaş değil.

Varsa bir şikâyetiniz yetkili üst kurumlara gösterin tavrınızı. Çünkü 06/01/2016 tarihli 29585 sayılı remi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre Özel Halk Otobüsleri ve benzer araçlara devlet araç başına 1000 TL ile 600 TL arasında aylık ödemede bulunmaktadır.(Belki de bu fiyatlar güncellendi)Yani özel halk otobüsleri 65 yaş ve üzeri yolcular için devletten, hiç bindirmeseler bile aylık ödemeler almaktadır.

Çoğu vatandaş bu hakkını bilmiyor ve bazı halk otobüslerinin sahipleri veya şoförler, vatandaşların bilgi eksikliklerinden faydalanarak onları halk otobüslerine bindirmeyerek kişilik haklarını rencide ediyorlar.

Yarın ne olacağımız belli değil ama bırakın da, 65 yaşından sonra gezsinler.

Dolmuş macerası diyorum ama hayatın gerçekleri, yüzleşmeler burda…