Merhaba sevgili okurlarım…

Bildiğiniz üzere 2023 yılı bizim için çok önemli bir yıl oldu. Cumhuriyetimizin 100.yılını kutladık. Biz Cumhuriyeti kolay kazanmadık. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, onlarla birlikte vatanı için mücadele eden binlerce vatan sever milletimiz sayesinde biz bugün bu topraklarda yaşayabilmekteyiz. İşte bu yüzden bu yılki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bir başka anlamlıydı. Mustafa Kemal Atatürk bizler için çok güzel şeyler bıraktı. En başta da CUMHURİYETİ… Biz gençler bize Ata’mızdan emanet edilen Cumhuriyet’i , daha nice 100 yıllara taşıyabilmek için elimizden gelenin fazlasını yapmayı Ata’mıza borçluyuz.

Mustafa Kemal Atatürk çok zor durumda olan bir ülkeden bir Cumhuriyet kurarak daha nice yeniliklerin geleceğinin haberini vermiştir. Halkımızın ; düşman işgalinden kurtulup özgür bir ülkede yaşamaları yetmez ; daha da fazlasını istemiştir.

Türkler, ilk önce Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır.8.YY dan itibaren, İslamiyet’in kabul edilmesi ile birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nı kazandıktan sonra,29 Ekim 1923 ‘te Cumhuriyet’i kuran Ulu Önder Atatürk , askeri, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yenilikler yapmıştır. Bu yeniliklerden birisi de 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan kanunla Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur. Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının arttırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır. 11 Kasım 1928 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk eline tebeşiri alarak halka yeni Türk harflerini öğretmek için işe koyulmuştur. 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet mekteplerinde yaşlı, genç, çocuk, kadın demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Tam da bu tarihte Mustafa Kemal Atatürk ‘e Başöğretmenlik ünvanı verilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte yenilikler için yanında yürümekten çekinmeyen binlerce öğretmenin eserleriyiz. Nesilden nesile aktarılacak Mustafa Kemal Atatürk fikirleri ve ilkeleri ile bize ışık tutacak saygıdeğer öğretmenlerimiz için biz gençlerin de üzerine düşen çok görevler var arkadaşlar…

‘Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyet’in fedakar öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.’

Mustafa Kemal Atatürk

Canımız, Ata’mız çok güzel bir söz söylemiş. Öğretmenlerimizin bizim üzerimizdeki emeklerini ve hedeflerini dile getirmiştir kısaca.

Bence eğitim ilk önce ailede başlar sevgili arkadaşlar. Bizler ailemizden aldıklarımızla okul hayatımızda ilaveler yapmaya devam ediyoruz. Sadece başarı anlamında değil davranış , maneviyat ve saygı anlamında söylüyorum. Günümüzde öğretmenlerimiz bizim geleceğimiz için emek harcarlarken bunu görmeli ve hak ettikleri saygıyı sevgiyi onlara vermeliyiz diye düşünüyorum. Onlara yaptığımız her bir güzel davranış bizim tarafımızdan birer teşekkür anlamına gelmektedir. Bizler ne kadar saygılı ve minnettar davranırsak inanın öğretmenlerimiz bizler için ellerinden gelenin daha da fazlasını yapacaklardır. Bizlere bizden daha fazla güveniyor öğretmenlerimiz. Geleceğimizde bizlere dokunan her bir öğretmenimizin ismini hafızamızdan çıkaramayacağız. İsimlerini bizler ile birlikte geleceğimize taşıyacağız. Aramızdan binlerce yeni gelecekte öğretmenler çıkacaktır. Tıpkı Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk gibi ; bizim öğretmenlerimiz de gelecek nesillere teslim etmemiz için geçmişten teslim aldıkları bayrağı bizim ellerimize emanet edeceklerdir. Bizler de gelecek nesillere…. İyi ki varsınız saygıdeğer öğretmenlerimiz.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun. Başta Başöğretmenimiz Mutafa Kemal Atatürk olmak üzere ; benim üzerimde emeği çok olan ilkokul öğretmenim Erhan Kaya, Ortaokul Sosyal Bilgiler öğretmenim ve bizimle bir anne gibi ilgilenen Asuman Yüksel öğretmenim, Matematik öğretmenim Betül Akyalçın, Fen Bilimleri öğretmenim Sema Gölge, Türkçe öğretmenim Arzu Doğan, İngilizce öğretmenim Ayşe Orhan, Müzik öğretmenim Gizem Çatak, Bilişim Tek. Öğretmenim Yasin Yavuz, Tasarım öğretmenim Sabahattin Zengin, Din Kültürü ve Ahl. Bilgisi öğretmenim Aziz Ferek ve bize gerçekten rehber olan, yol gösteren aynı zamanda bizim arkadaşımız gibi olabilen değerli rehber öğretmenimiz Naime Zirek. ….

Okulumuzun idaresi ve yönetimi için mücadele eden Okul Müdürümüz Nuri Can öğretmenim ve her zaman yanına çekinmeden gidebildiğim, yardıma ihtiyaç duyduğumda ya da yeni fikirlere sahip olduğumda beni severek dinleyen değerli öğretmenim Okul Müdür Yardımcımız Yüksel Özmen öğretmenim…..

Daha nice adını dile getiremediğim ancak biz gençler için mücadele eden ve mesleğinin tam anlamıyla hakkını veren tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.

ÖĞRETMENİM

Öğretmektir tek amacı

Uğraşır, didinir, yenilikleri bizlere getirir.

Rol model olurlar biz gençlere

Elbette ki geleceğimize.

Toplumun güzelleşmesi için onlara çok ihtiyaç var.

Medeni bireyler olmak için tüm uğraşlar.

Elimizden gelenin fazlasını yapalım.

‘ Nasıl olur?’ demeyin,

İlk önce değişim bizde başlar.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de bizlere güveni tam var.

Beren ÖZKAN

Bir yazımın daha sonuna geldik sevgili okurlarım. Yazımı bitirirken sevgili anneme ve babama çok teşekkür ederim. Çok iyi birer anne baba olmanızın yanında çok da iyi birer öğretmen olduğunuz için…İyi ki varsınız. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere ….

SEVGİ İLE KALIN

HOŞÇAKALIN